אבחון רפואי וטיפול לקוי בתינוקת בבית החולים שערי צדק


בית החולים יפצה הורים עקב רשלנותו בטיפול בתינוקת שהשתהה בהעברתה למחלקת טיפול נמרץ ילדים.

בית המשפט המחוזי נתן תוקף של פסק דין להסדר פשרה לפיו ישלם בית החולים פיצויים בסך 3,950,000 ₪ לתינוקת שסבלה ממדדי חמצת בדם שירדו מתחת לערכי 7.12 PH.

משרדנו ייצג את הורי התינוקת בתביעה בעילה של "רשלנות רפואית" שהגישו ההורים כנגד בית החולים שערי צדק, בשל אבחון רפואי לקוי ובשיהוי בטיפול בתינוקת שנזקקה לטיפול במחלקת לטיפול נמרץ ילודים.

התינוקת נולדה בניתוח קיסרי בשבוע 37 במצב תקין, שוחררה לביתה במועד ללא ממצאים פתולוגים. לאחר כשלושה שבועות הופנתה על ידי רופא ילדים בקופת החולים לבית החולים שערי צדק עקב תלונות של חום וסירוב לאכול, עם המלצה לברר חשד להרעלת דם.

ההתינוקת אושפזה בבית החולים ובמהלך האשפוז נצפתה התדרדרות בתדירות נשימתית עם הופעת תסנין ריאתי ושלשולים מרובים, אז הוחלט להתחיל בטיפול אנטיביוטי אל תוך הווריד.

לאחר מספר שעות הופיעו סימני התדרדרות עם קוצר נשימה, בדיקת סטורציה הדגימה ירידה בחמצן הדם, הצוות הרפואי הפנה את התינוקת לבדיקת צילום חזה שהדגים תסנין ריאתי מימין ובדיקת גזים הראתה חמצת ולפיכך הוחל טיפול בחמצן. בקשת ההורים להפנות את התינוקת לחדר טיפול נמרץ, לא זכתה למענה ולפיכך, התינוקת הושארה בחדר מיון למרות מצבה הנשימתי.

מצבה של התינוקת הוסיף והתדרדר, כשהתינוקת הונשמה באמצעות מערכת CPAP ובהמשך בוצעה אינטובציה (החדרת קטטר אל דרכי הנשימה) וחיבור למנשם. בשל מצבה הקשה הומלץ להעביר את התינוקת לבית החולים הדסה עין כרם לאשפוז במחלקת טיפול נמרץ יילודים, כאשר היא מונשמת ומורדמת.

במהלך אשפוז התינוקת בבית החולים הדסה עין כרם הופיעו בתובעת עוויתות בפנים, התינוקת שוחררה מבית החולים הדסה עין כרם עם הנחיות לטיפול אנטי אפילפסי. הצוות הרפואי הפנה את התובעת לבדיקת MRI ראש בגיל שנה ונמצא מוקד שלא מגיב.

בשל רשלנותם הרפואית של בית החולים שערי צדק מצבה של התינוקת מוגדר כיום כאחור התפתחותי רב תחומי, הסובלת מפגיעה המוטורית ומחלה אפילפטית בלתי נשלטת. על כן המומחה בתחום הנוירולוגית ילדים ולרפואת משפחה, והמוסד לביטוח הלאומי קבע את נכותה הצמיתה של התינוקת והעמיד את נכותה בשיעור של 100% נכות.

הצדדים הגיעו לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט ת.א (ירושלים) 30582-01-13 באמצעות הליך גישור לפיו התינוקת תפוצה בסך 3,950,000 ₪ מעבר לתגמולי המוסד לביטוח לאומי שמשלם לו קצבה ותגמולים חודשיים.