מומחים רפואיים - חוות דעת רפואית משפטית


תקנות סדר הדין האזרחי קובעות כי בעל דין המבקש לטעון טענות שברפואה חייב לצרף לכתבי הטענות חוות דעת מומחה בתחום הרלבנטי לתחום מומחיותו. לפיכך המומחה הרפואי משמש ציר מרכזי בכל תביעת נזיקין, ורק באמצעות חוות דעתו ניתן להוכיח עניינים שברפואה. מכאן החשיבות הרבה שבהכרת תחומי המומחיות הרפואית בניהול תביעות ביטוח ונזיקין.

חוות הדעת הרפואית נעשית לתכלית שונה בהליכים שונים ועל הפרקליט להתאים את חוות הדעת לעילת התביעה הרלבנטית. להלן נציין חלק מסוגי חוות הדעת הנעשות לצרכים שונים:
  • חוות דעת בתביעות נזיקין (תאונות עבודה, טביעה בים, רשלנות רפואית).
  • חוות דעת על פי חוק הפלת"ד (חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים)
  • חוות דעת רפואיות ביחסים בין בני משפחה בבימ"ש לענייני משפחה.
  • חוות דעת בתמיכה לתביעה בפני ועדות רפואיות (מל"ל, ועדות נכות של משהב"ט, פנסיה)
  • חוות דעת בעניין מחלת מקצוע בביה"ד לעבודה.
בתביעה רגילה לנזקי גוף (תביעת נזיקין כגון בתאונת עבודה) יש לצרף חוות דעת המעריכה את שיעור הנכות של הנפגע. לעומת זאת ההסדר בתביעה על פי חוק הפלת"ד ממנה ביהמ"ש מומחה רפואי מטעמו בהתאם לבקשת התובע ובכפוף להוכחת ראשית ראיה.

בתביעות רשלנות רפואית מחויב התובע לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית בכל אותם תחומים נשוא התביעה, אם לדוגמא מדובר בתביעת רשלנות להחלפת פרק הירך שגרמה לנזק אורטופדי די בצירוף חוות דעת של אורטופד לענין האחריות הקשר הסיבתי והנזק, אולם אם כתוצאה מהניתוח נגרמו נזקים עקיפים בתחומי רפואה נוספים יש צורך לצרף חוות דעת נוספות. בחירת המומחה והתאמת חוות דעת לעילת התביעה מחייבת מיומנות רבה. תפקידו של הפרקליט הוא לדעת לבחור את המומחה המתאים על מנת להתאימה לעילות התביעה מחד ומאידך להקטין את הוצאות הלקוח בגין חוות הדעת.

חוות דעת רפואית תהיה ערוכה בהתאם לדיני הראיות ותכתב על יד מומחה רפואי בתחום הרלבנטי, בחירת המומחה המתאים מבוסס על נסיון והכרת תחומי הרפואה השונים.

בתביעות רשלנות רפואית קיימים ניגודי עניינים רבים המונעים ממומחים מסוימים לכתוב חוות דעת, על כן יש לפנות לעו"ד שיש לו מיומנות וניסיון בהכרת הנושא ובבחירת המומחה המתאים.

למשרדנו נסיון רב בהעסקת מיטב המומחים הרפואיים בתביעות רשלנות רפואית הנטענות ובניהול התביעה תוך התאמת חוות הדעת לעילות התביעה. למצגת ניהול תביעה ברשלנות רפואית

עו"ד י. דייויס מרצה מזה שנים בקורס לחוות דעת מומחים בהסתדרות הרפואית בישראל וכתב מאמרים רבים וספרים בתחום. ר'