סיבוכים בניתוחים - רשלנות רפואית בניתוחים


תביעות רשלנות רפואית רבות מוגשות עקב סיבוכים בניתוח שגרמו לנזק. מקובל לחלק את הניתוחים לשלושה סוגים : ניתוחים דחופים, ניתוחים אלקטיביים (מתוכננים) וניתוחים לשיפור איכות החיים (כגון ניתוח הגדלת חזה או ניתוחים פלסטיים).

חובתו של הצוות הרפואי הנערך לקראת ניתוח לתכנן את הניתוח, להפנות לבדיקות וצילומי הדמייה, ללמוד את ההיסטוריה הרפואית של החולה ולהימנע מסיבוכים בלתי צפויים במהלך הניתוח ולאחריו.

בהתאם לחוק זכויות החולה תשנ"ו – 1996 מטופל שנכנס לניתוח זכאי לקבל הסבר מפורט אודות סיכוי וסיכוני הניתוח, וככל שהניתוח פחות דחוף ואלקטיבי ההסבר אודות סיבוכים צפויים בניתוח צריך להיות מפורט יותר – כך למשל הבחין ביהמ"ש העליון בע"א 6153/97 שטנדל נ' שדה בין ניתוחים דחופים וניתוחים אקטיביים וקבע כי:

"ככל שהניתוח פחות דחוף כך נקפיד יותר עם הרופא ומנתח ונדרוש ממנו מלוא המידע לרבות אזהרה בעניין סיבוכים אפשריים, גם אם הם נדירים, כן נדרוש ממנו להציע למטופל אלטרנטיבות ל ניתוח...."

על מנת להבטיח שהמטופלים יקבלו את מלוא ההסבר אודות סיבוכים בניתוח עליהם לחתום על טופס הסכמה לניתוח בו הוא מסכים לעבור את הניתוח ומפורטים בו כל הסיכונים הסיבוכים אפילו נדירים שעלולים להתרחש בניתוח על מנת שהמטופל יוכל לקבל החלטה מושכלת אם לבצע הניתוח.

בפסיקה נקבע כי אין די בהחתמת המטופל על טופס הסכמה לניתוח או טיפול רפואי אלא צריך להתלוות לתהליך ההחתמה גם הסבר מפורט מצד הרפואי.

אי מתן הסבר הגילוי ומקים למטופל עילת תביעה על פי חוק זכויות החולה ופקודת הנזיקין.

סיבוכים רבים יכולים להתרחש בניתוח ולאחריו. ניתוחים שבהם ארע סיבוך בלתי צפוי עקב שניתן היה למניעה על ידי נקיטת אמצעי זהירות יכולים להקים עילת תביעה של רשלנות רפואית.

על מנת לדעת אם קיימת עילת תביעה של רשלנות רפואית עקב סיבוכים בניתוח דרושה מיומנות רבה. למשרדנו ניסיון רב בניהול תביעת רשלנות רפואית בשל סיבוכים בניתוחים ובין היתר טיפלנו בתביעות רשלנות רפואית בשל סיבוכים בניתוחי ראש, ניתוחי לב וצוואר, ניתוחי גב, ניתוחים אורטופדיים, ניתוחיים קיסריים וכן ניתוחים לקיצור קיבה, ניתוחים פלסטיים מסוגים שונים ועוד.
  • לרשימת פסקי הדין בהם ייצג המשרד נפגעים עקב סיבוכים בניתוח.
פיצויים לנפגע מדימום מוחי במהלך צנתור בית המשפט המחוזי נתן תוקף של פסק דין להסדר פשרה לפיו ישלם בית החולים שערי צדק פיצויים בסך 1,300,000₪ לאדם שסבל אירוע מוחי בעקבות צנתור.