שיתוק מוחין ורשלנות רפואית


שיתוק מוחין (Cerebral Palsy - CP) משמעו פגיעה מוחית הנגרמת לפני הלידה, בעת הלידה או בתוך פרק זמן קצר אחריה ומאגדת מספר ליקויים (כגון פגיעה מוטורית בגפיים או פגיעה קוגנטיבית, חירשות פזילה, עיוורון ואף פגיעות במערכת העצבים). הגורמים לשיתוק מוחין הם רבים ומגוונים ומקובל למנות בכללם סיבוכים המתרחשים בזמן ההיריון (מחלת האם באדמת, למשל), הריון מרובה עוברים, ליקויים גנטיים, לידה לפני שבוע 32, משקל לידה נמוך, תשניק בזמן לידה (אשלגן יתר וחוסר חמצן בדם), סיבוכים בחבל הטבור, בעיות קרישה, פגות וזיהומים. לעתים הנזק נגרם כתוצאה מפעולתם של גורמים מספר שפעלו כגורמים מצטברים או חלופיים.

חשיבות האבחון המוקדם

כמו במקרים רבים אחרים שעניינם בעיות רפואיות גם במקרה של שיתוק מוחין קיימת חשיבות רבה לכך שיתבצע אבחון בשלב מוקדם ככל האפשר, כדי שניתן יהיה לתת את הטיפול המתאים ולמנוע הדרדרות במצב הרפואי. לצורך האבחון על הרופא לדלות מן החולה ומקורביו את מירב המידע שברשותם ובהתאם לכך לבצע אבחנה ראשונית ולערוך את הבדיקות המתאימות, לרבות הפניה לרופא מומחה, כדי להגיע לאבחון סופי ומדויק ומתן טיפול מתאים.

רשלנות רפואית במקרה של שיתוק מוחין

ישנם מקרים רבים של שיתוק מוחין שנגרמו עקב רשלנות רפואית ונדונו בבתי המשפט. אמנם שיתוק מוחין עשוי להיגרם בגלל סיבות שאינן תלויות בטיפול הרפואי שניתן לאם ולילוד אך ישנם מקרים בהם הוא נגרם עקב רשלנות של הצוות הרפואי, בין במהלך מעקב ההיריון ובין סמוך ללידה ובמהלכה. אי עריכת אבחון מתאים או אי ביצוע בדיקות שרופא סביר היה מבצע לו היה בידיו המידע המצוי אצל הרופא המטפל הם בבחינת רשלנות רפואית שבעטיה בית משפט יפסוק לחולה ולמשפחתו פיצוי כספי, בין בגין הנזק שנגרם ובין בגין השלכותיו העתידיות.

חשיבות הפניה לקבלת ייעוץ משפטי

תנאי לקביעת קיומה של רשלנות רפואית הוא קיום קשר סיבתי, עובדתי ומשפטי, בין ההתרשלות של מי מהצוות הרפואי שטיפל במקרה הנדון לבין הנזק שנגרם עקב האבחון או הטיפול שלא התבצעו כלל או התבצעו בשלב מאוחר מדי או שהיו שגויים. לכן קיימת חשיבות רבה לקבלת ייעוץ משפטי בסמוך ככל האפשר להתרחשות.

משרד עורכי דין דייויס עוסק למעלה מ-30 שנה בתביעות רשלנות רפואית. למשרד ניסיון במקרים שונים ומגוונים של נזקים שנגרמו כתוצאה מאבחון שגוי ו/או אבחון מאוחר ואף במקרים בהם לא היה אבחון כלל ותוצאתם היתה שיתוק מוחין. ניתן ליצור קשר לתיאום פגישה עם עורך דין יונתן דייויס, מנהל המשרד, לצורך בחינה פרטנית של המקרה האישי שלכם.