• ירושלים: בית השנהב (בניין B), רח' בית הדפוס 12
  • תל אביב: מגדלי הארבעה 30, בניין דרומי (קומה 9)

לתיאום פגישה ראשונית: 03-7419190

רשלנות רפואית בהריון

משרד עורכי דין דייויס עוסק בתביעות רשלנות רפואית בהריון למעלה מ-30 שנה, ומציע פגישת ייעוץ ללא התחייבות, לצורך בחינת המקרה באופן פרטני. הפגישה מתקיימת עם עו"ד יונתן דייויס, מנהל המשרד, המייצג נפגעי רשלנות רפואית ומרצה בנושא משנת 1985.

רשלנות רפואית בהריון – הקדמה

תהליך ההיריון וכמובן הלידה עצמה הינם לרוב תופעה טבעית שנלווה אליה, לא אחת, יסוד של אי-ודאות, שלעתים סיכון בצדו. הריון תקין נמשך כ-40 שבועות, ובמהלכו עוברת האישה בדיקות רבות שמטרתן להביא בסופו של דבר ללידת ילד בריא.

בספרות הרפואית מתוארים מצבים רבים שתוצאתם פגיעה באם או בעובר. למניעת מצבים כאלה מתבצעות במהלך ההיריון, ולמעשה אף לפני כן, בדיקות אבחון ומעקב. בהקשר זה יש להבחין, כמובן, בין פגיעות שהן תולדה של גנטיקה, בגדר גזירה משמים, לבין טעויות רפואיות בין  עקב רשלנות רפואית ובין תוצאה של עקב שיקול-דעת רפואי מוטעה, שאינו בהכרח רשלני.

חשיבות איסוף המידע בסמוך לאירוע החשוד כרשלני

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בכל שלב של ההיריון ועד ללידה עצמה. אם התרחש אירוע חריג כלשהו או שנולד עובר עם מום כלשהו, יש לבדוק מה באמת קרה ובהקדם, כלומר בסמוך לאירוע, כשהזיכרון עדיין טרי, כדי שאיסוף המידע יהיה מיטבי, הן לגבי כל הפרטים וההתנהלות והן לגבי המסמכים והתיעוד הרפואי.

כבר בשלב זה יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ע"י עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. תביעות בעניין רשלנות רפואית בהריון הן שכיחות וחשוב ביותר להגיע מוכנים. חשוב לזכור כי בתביעה בשל רשלנות יש להוכיח את הרשלנות עצמה אבל בנוסף יש להוכיח קשר סיבתי, דהיינו שהנזק הנטען נגרם עקב הרשלנות הנטענת. ידוע וברור כי המידע הממשי בתחום מצוי אצל הצוות הרפואי ויש להיערך לכך בהתאם, בייחוד כשמדובר באירוע טראומטי לאדם מן היישוב, שאינו מצוי בתחום הבדיקות הרפואיות כמו הרופא המטפל והוא נותר מבולבל עם קושי רב להתמקד בהכנה לתביעה משפטית בגין הנזק שנגרם לו.

עירנות ומעקב בכל שלב

רשלנות רפואית בהריון עשויה להיות בכל שלב, החל מקבלת ייעוץ גנטי, ועבור לכל שלבי מעקב ההיריון, הבדיקות והאבחונים שיש לבצע בכל אחד מהם לגבי האם, כגון: סכרת היריון, רעלת היריון; ולגבי העובר, כגון: אולטרא סאונד, בדיקת חלבון עוברי, סקירת מערכות, בדיקת מי שפיר, פיגור בגדילה, מומים מולדים, מצוקה עוברית ועוד. החשיבות היא מובנת כי טיפול רשלני עלול לגרום למות האם, למות העובר או ללידת ילד עם שיתוק מוחין, תסמונת דאון, פיגור, בעיות מוטוריות ומומים נוספים.

תביעה שעניינה "הולדה בעוולה"

בעניין זה נזכיר את פסיקת בתי המשפט בעילה של "חיים בעוולה", שעניינה היה תביעת קטין והיא בוטלה לאחרונה בפסק דין המר שהעביר את מרכז הכובד לתביעת ההורים ("הולדה בעוולה") אשר צריכים להוכיח את יסודות עוולת הרשלנות לרבות בשאלת הקשר הסיבתי.

תקופת ההתיישנות

יש לשים לב לתקופת ההתיישנות במקרים של רשלנות רפואית בהריון (בדרך כלל 7 שנים מהיום שבו נוצרה עילת התביעה כאשר לגבי קטינים היא מתחילה מהיום שבו מלאו להם 18) ולדאוג שלא תחלוף טרם הגשת התביעה. בתביעות הולדה בעוולה קיים דין ספציפי להתיישנות. תביעת ההורים מתיישנת כעבור 7 שנים ממועד הלידה וככל שתביעת ההורים והיילוד לא התיישנו הוארכה תקופת התיישנות ליום 31.12.2017. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עימנו בנושא זה מוקדם ככל הניתן.

הזכות למידע וחובת הגילוי

חובתו של רופא אינה מתמצית בעריכת בדיקות לפי נוהל שיגרתי שכן לעיתים עליו לגלות יוזמה כדי לברר את העובדות לאשורן. במקרה שמתעורר אצל הרופא המטפל חשד לסיכון כלשהו, במהלך ההיריון או לבריאות העובר, חלה עליו חובת גילוי ועליו לפרושׂ בפני ההורים את כל אפשרויות הבדיקה והטיפול הקיימות במצב הנתון. הזכות למידע על אודות מצבה הבריאותי של האם במהלך ההיריון והשלכותיו על מצבו של העובר לכשייוולד נגזרת מחוק זכויות החולה.

ההורים הם אלה שאמורים להחליט, במרבית המקרים, אם לבצע בדיקות נוספות שהוצעו להם אם לאו, לרבות קבלת ההחלטה על הפלה והפסקת ההיריון שכן מה שמונח על הכף הם בריאות האם או העובר, איכות חייהם ולעיתים חייהם ממש. הפרת חובת הגילוי מקימה עילת תביעה בכמה מישורים מקבילים על פי דיני הנזיקין.

פיצויים על הנזק בגין התרשלות רפואית בהריון

בחלק ניכר מן המקרים הנזק שנגרם הוא בלתי הפיך וההתמודדות עימו היא ארוכת שנים ומלווה בדרך כלל במצוקה נפשית של כל המעורבים ובמצוקה כלכלית. אם היתה רשלנות רפואית במהלך הריון, דהיינו אם היתה סטיה מסטנדרט ההתנהלות הסביר והמקובל, שאותה כמובן יש להוכיח, הפיצויים שייפסקו בגינה, לרבות הנזק הממשי, עגמת נפש, כאב וסבל , קיצור תוחלת החיים וכד' עשויים להקל במידה רבה על ההתמודדות היומיומית.

הצלחה בתביעת רשלנות רפואית דורשת מיומנות

כאמור, ההוכחה בדבר קיום רשלנות רפואית במהלך הריון היא מורכבת ודורשת בניית אסטרטגיה מתאימה ויסודית, כאשר יש לאבחן כל מקרה לגופו. ההצלחה תלויה רבות בהכוונה המוקדמת של עורך דין בעל ניסיון מקצועי ומיומנות בתחום, באיסוף החומר הרפואי, בקבלת המידע הכולל על כל פרטיו ומסמכיו ובקבלת חוות דעת מתאימות של מומחים רפואיים.

ייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית בהריון

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר בכל שאלה שמטרידה אתכם בנושא רשלנות רפואית במהלך ההיריון. עורכי הדין במשרד, ובראשם עורך הדין יונתן דייויס, הם בעלי ניסיון רב שנים והצלחות רבות ולכן יוכלו לתת לכם הכוונה ממוקדת שקרוב לוודאי תקל עליכם ותחסוך הן סבל והן הוצאות מיותרות.