• ירושלים: בית השנהב (בניין B), רח' בית הדפוס 12
  • תל אביב: מגדלי הארבעה 30, בניין דרומי (קומה 9)

לתיאום פגישה ראשונית: 03-7419190

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

בני זוג המבקשים להגדיל את המשפחה ולהביא צאצאים לעולם נתקלים לעיתים בקשיים שבעטיים האשה אינה נכנסת להריון. הבעיה יכולה להיות אצל האשה או אצל הגבר, כאשר קיימים גם מקרים בהם אין בעיה רפואית אבל לחץ וחרדות של מי מבני הזוג עשויים לגרום לבעיה בכניסה להריון. עם זאת, בניגוד לעבר, כיום עומדים לרשות בני הזוג טיפולי פוריות מתקדמים ואמינים שבהם ניתן להעזר. המחקרים הם רבים בנושא ובעטיים גם השכלולים והטיפולים המתקדמים כך שנראה שלא ירחק היום ונהיה עדים לטיפולים קצרים ויעילים יותר עם פחות תופעות לוואי וסיכונים והצלחות גדולות יותר.

הסוגים של טיפולי פוריות

טיפול הפוריות שייבחר לצורך מקרה ספציפי תלוי בתוצאות הבדיקות שתערכנה לבני הזוג. חשוב ביותר להתאים לאשה את טיפולי הפוריות המיטביים עבורה, תוך התחשבות במצבה הרפואי, אורח החיים שלה, רצונותיה ובריאותה. הטיפול הראשוני והפשוט מתמקד בנטילת כדורים הורמונליים לצורך הביוץ. כאשר טיפול זה אינו אפקטיבי נשקלות אפשרויות טיפוליות אחרות כגון ביצוע הזרעה תוך רחמית או הפריה חוץ גופית (IVF). כאשר יש בעיה באיכות הביציות יש כמובן צורך בתרומת ביציות.

סיכונים וסיכויים

טיפולי הפוריות מתבצעים בטכניקות שונות ומלווים בנטילת תרופות. יש מחקרים המראים כי נטילת תרופות להשראת הביוץ מגדילה את הסיכון של אותן נשים לחלות בסרטן השד. סיכון אפשרי אחר עקב נטילת תרופות מסויימות לפריון הוא חשיפה גדולה יותר לחלות בסרטן השחלות. המחקרים עדיין בעיצומם לגבי שני המקרים ואין תשובות חד משמעיות.

תופעות לוואי אחרות לתרופות עלולות לגרום למספר ביציות להגיע לבשלות ולבייץ בו זמנית ובעקבות כך עלול להיות הריון מרובה עוברים, דימומים, הצטברות נוזלים באיזור הבטן. סיכון אפשרי נוסף המוכר בספרות הרפואית הוא גירוי יתר או התנפחות של השחלות העשוי להתבטא בשחלות מוגדלות עם ציסטות רבות. תרופות אחרות שלעתים נעשה בהן שימוש גורמות לעיכוב או לדיכוי הביוץ העצמוני, בעיקר במקרים של טיפולי הפריה חוץ גופית. תרופות כגון אלה עלולות לגרום לתופעות הדומות לתופעות "גיל המעבר" לרבות גלי חום. תרופות המכילות הורמונים כגון אסטרוגן עלולות להיות מסוכנות לנשים עם גורמי סיכון לקרישיות יתר.

לא עמדנו על כל הסיכונים ועל כל אפשרויות הטיפול אך דבר אחד ברור – חייבת להיות התאמת טיפול לכל אישה וכמובן שעליה לקבל את כל המידע מהרופא המטפל כדי שניתן יהיה לשקול את הסיכונים האפשריים מול התועלות של התרופות.

הסכמה מדעת

בהתאם לחוק, חייב הרופא המטפל לתת את כל המידע לחולה טרם מתן טיפול ולהסביר מה הטיפולים האפשריים לפתרון בעייתו הרפואית כולל פירוט הסיכויים והסיכונים. אי קיום שלב זה, דהיינו אי מתן הסבר וקבלת הסכמה ברורה ומפורשת של המטופל כמוהם כאי קבלת הסכמה מדעת, דהיינו אי קיום דרישות החוק, מצב העשוי להיות בסיס לתביעה בגין רשלנות רפואית כנגד הצוות המטפל.

רשלנות רפואית במקרים של טיפולי פוריות

תביעות בגין רשלנות רפואית בטיפולי פוריות אינן תופעה נדירה לצערנו. במקרה של חשד להתרשלות רפואית רצוי להתייעץ בהקדם עם עורך דין מיומן ובעל ניסיון בתחום אשר יבדוק את המקרה לפרטי פרטים, כולל כל הרשומות הרפואיות, ההסברים שניתנו או שלא ניתנו וידאג לקבלת חוות דעת רפואית ממומחה בתחום.

חשוב לציין כי לא כל טיפול שלא הצליח הוא מקרה של רשלנות רפואית ולצורך הוכחת הרשלנות חייבים להוכיח קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין הטיפול הרפואי שניתן או שנמנע מן המטופל.

עילות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפולי פוריות יכולות להיות: אי קבלת הסכמה מדעת, השתלת ביציות מופרות שהיו מיועדות למטופלת אחרת, טיפול הורמונלי במינון מוטעה, טכניקת טיפול מיושנת ולא מתאימה, החדרת מספר עוברים בלתי סביר, מעקב רשלני וביצוע פעולות רשלניות לאחר ביצוע ההפריה עצמה, אי עריכת בדיקות גנטיות ועוד.

ייעוץ משפטי

משרד עורכי דין דייויס עוסק למעלה מ-30 שנה בתביעות רשלנות רפואית ומציע פגישת ייעוץ ללא התחייבות, לצורך בחינה פרטנית של המקרה האישי. הפגישה מתקיימת עם עו"ד יונתן דייויס, מנהל המשרד, המייצג נפגעי רשלנות רפואית ומרצה בנושא מאז שנת 1985.