• ירושלים: בית השנהב (בניין B), רח' בית הדפוס 12
  • תל אביב: מגדלי הארבעה 30, בניין דרומי (קומה 9)

לתיאום פגישה ראשונית: 03-7419190

רשלנות רפואית בלידה

משרד עורכי דין דייויס עוסק בתביעות רשלנות רפואית בלידה למעלה מ-30 שנה, ומציע פגישת ייעוץ ללא התחייבות, לצורך בחינת המקרה באופן פרטני. הפגישה מתקיימת עם עו"ד יונתן דייויס, מנהל המשרד, המייצג נפגעי רשלנות רפואית ומרצה בנושא משנת 1985.

בישראל מוגשות מדי שנה תביעות רבות העוסקות במקרים של רשלנות רפואית בלידה ובהריון. 

הבדיקה לעניין הוכחת רשלנות רפואית בלידה היא של צפיות סבירה, הנבחנת במועד ההתנהגות עצמה ושל הקשר בין הנזק שנגרם להתנהגות הרשלנית. יראו רופא כמי שהתרשל כאשר התנהגותו יצרה סיכון שרופא סביר היה יכול לצפות ורופא סביר לא היה יוצר.

השאלה אם סיכון מסויים הוא צפוי אם לאו אינה נוסחה מתמטית טהורה ולכן חשובים המיומנות והמקצועיות כמו גם הידע והניסיון של עורך הדין אליו פונים לבדיקת המקרה ולהגשת תביעה.

רשלנות רפואית בלידה – דוגמאות למקרים שהגיעו לבתי המשפט

רשלנות עלולה להתרחש בכל שלב של ההריון (כגון אם היה דימום במהלכו והוא לא נבדק כהלכה) ועד ללידה עצמה (למשל, אם היו תלונות ליולדת ובעקבותיהן לא בוצעו הבדיקות המתחייבות או אם לא ניתן טיפול למניעת לידה מוקדמת או היה צורך בזירוז הלידה עם פטוצין או תרופה אחרת, רשלנות במתן זריקת אפידורל, אי ביצוע אולטראסאונד, חיבור לקוי למוניטור, אי קיום בדיקה וגינלית, אי עריכתה של בדיקת משקל העובר או אם היתה משיכה של העובר בתעלת הלידה ועוד). כמו כן, רשלנות רפואית עשויה להיות גם בסמיכות לסיום תהליך הלידה (כגון אי הוצאת השליה בשלמותה).

אם כל מהלך ההריון היה תקין אך היולדת ו/או העובר לא שרדו את הלידה או שנגרם למי מהם נזק במהלכה, אזי מעבר לכאב הגדול יש לבדוק מה באמת קרה ובהקדם. מומלץ לאסוף את כל החומר הרפואי הקיים ולפנות לעורך דין בעל ניסיון מוכח בנושא רשלנות רפואית בלידה, לבדיקה פרטנית של המקרה.

מתן מידע ליולדת וקבלת הסכמה מדעת

אם התגלתה בעיה כלשהי בסמוך ללידה (למשל מנח העובר), חשוב ביותר לדעת אם הצוות הרפואי יידע את היולדת, ככל הניתן והנחוץ, בייחס למצב ולטיפול אותו מתכננים לעשות, הסיכונים והסיכויים, וזאת כדי למנוע נזק אפשרי ממנה ומהעובר (כגון שיתוק מוחין, בעיות מוטוריות, מומים שונים, הולדה בעוולה ואף מוות).

בתי המשפט הבהירו, לא פעם, כי יולדת אינה מחוייבת לעבור פרוצדורה רפואית מסויימת (למשל, ניתוח קיסרי או לידת ואקום או מלקחיים) ומסורה לה, באופן עקרוני, הזכות לבחור את הטיפול שיינתן.

פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה

זכייה בתביעת רשלנות רפואית לא תשיב, לצערנו, את המצב לקדמותו, אבל הפיצויים שייפסקו, יהיה בהם כדי לסייע בקבלת טיפולי המשך רפואיים ופרא-רפואיים אם יידרשו כאלה, רכישת עזרה של אחרים או אף רכישת רכב מתאים, הן לאם והן לרך הנולד שיהיה בהם כדי להקל את חיי היומיום.

חשוב לדעת כי תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, ניתן להגיש גם על נזק נפשי שנגרם כמו גם נזק לניזוקים עקיפים. הפיצויים הנפסקים במקרה של רשלנות בלידה, בעיקר אם נגרם נזק בלתי הפיך ליילוד, הם גבוהים הואיל ובית המשפט לוקח בחשבון את כל תקופת תוחלת החיים שלו, במהלכה יהא זקוק לעזרה וסיוע.

התיישנות תביעות רשלנות רפואית בלידה

כאמור, רצוי להגיש תביעה סמוך ככל האפשר לאירוע הרשלני שגרם נזק. נציין כי על פי החוק תביעה בגין נזקי גוף מתיישנת כעבור שבע שנים מהיום בו התרחש האירוע וחריג קיים בייחס למקרה בו נפגע קטין, כשתביעה שלו תתיישן שבע שנים לאחר שהגיע לגיל בגרות, כלומר בגיל 25, בכפוף לחריגים. לפיכך העיקרון המנחה הוא לא מוקדם מידי ולא מאוחר מידי. עם זאת מוצע לפנות למשרדנו בסמוך למועד המוקדם בו נתגלה חשד לרשלנות בלידה.

ייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית בלידה

אם קיים חשד, אפילו קל ביותר, לרשלנות רפואית במהלך לידה, אזי רצוי וחשוב מאד להתייעץ בהקדם, למרות הקושי הנפשי הכרוך בכך. 

עורכי הדין במשרדנו, אשר עוסקים בתחום שנים רבות והם בעלי בקיאות וניסיון בהיבטיו השונים, יוכלו לסייע לבחינה פרטנית של המקרה. רצוי שהפנייה תעשה סמוך לקרות האירוע כשהזיכרון עדיין טרי, ואיסוף המידע יהיה מיטבי, הן לגבי כל הפרטים וההתנהלות והן לגבי המסמכים והתיעוד הרפואי (לדוגמא אפילו לגבי בדיקת דם יש לעתים חשיבות ביחס לזמן בו נערכה – אם לפני הלידה או לאחריה). וזאת חשוב לדעת – כל חריגה מסטנדרט הטיפול הסביר עשויה לגרום לנזק ובעקבות זאת לתביעה בגין רשלנות רפואית.

ניסיון מוכח בייצוג בתביעות רשלנות רפואית

למשרדנו ניסיון מוכח בניהול תביעות רשלנות רפואית בלידה. משרדנו ייצג נפגעים רבים בתביעות בהן נגרם נזק סביב הלידה ואף ניהל תביעות רשלנות בכל הערכאות.