• ירושלים: בית השנהב (בניין B), רח' בית הדפוס 12
  • תל אביב: מגדלי הארבעה 30, בניין דרומי (קומה 9)

לתיאום פגישה ראשונית: 03-7419190

רשלנות רפואית במתן תרופות

משרד עורכי דין דייויס עוסק בתביעות רשלנות רפואית במקרים בהם נגרם נזק כתוצאה מרשלנות רפואית במתן תרופות למעלה מ-30 שנה, ומציע פגישת ייעוץ ללא התחייבות, לצורך בחינת המקרה באופן פרטני. הפגישה מתקיימת עם עו"ד יונתן דייויס, מנהל המשרד, המייצג נפגעי רשלנות רפואית ומרצה בנושא מאז שנת 1985.

טיפול תרופתי והגורמים העשויים להיות אחראים לנזק בגללו

מתן תרופות אינו מצוי רק באחריות הרופא המטפל אלא לעתים מדובר ברשלנות של איש צוות רפואי אחר כמו אחיות שצריכות לתת תרופה לחולה, לבליעה או בהזרקה או רוקחים אשר מנפקים לחולה את התרופה ואמורים בנוסף למתן התרופה המתאימה גם לתת הסבר נוסף על אופן לקיחתה וגם לשים לב לתרופות האחרות שנרשמו לחולה כדי למנוע השפעה סותרת.

רשלנות רפואית ברישום תרופה לא נכונה או במינון לא מתאים

כאשר יוצאים מנקודת הנחה שהאבחון הרפואי היה נכון, כי אז לצורך הוכחת קיומה של רשלנות רפואית במתן תרופה יש לבחון אם הטיפול התרופתי היה מתאים וראוי – הן מבחינת גיל החולה (תינוק, ילד קשיש וכד'), נסיבותיו המיוחדות(אשה בהריון למשל), סוג התרופה והמינון שלה. בנוסף יש לבדוק אם לחולה המסויים היה ראוי לתת את סוג התרופה שנרשם לו או שהיה צורך לתת לו תרופה אחרת הואיל והוא בעל רגישויות או אלרגיות לתרופה שנרשמה. שאלה נוספת היא אם לצורך מתן תרופה מסויימת יש לערוך בדיקות מקדימות לחולה לצורך גילוי רגישות (אם הדבר לא רשום בתיק הרפואי) או אף בדיקות במהלך לקיחת התרופה כדי לבדוק שלא מתפתחות תופעות הלוואי האפשריות של התרופה, אשר לא תמיד הן מורגשות מיידית על ידי החולה אך הן ניתנות לאבחון בעריכת בדיקות מתאימות.

רשלנות רפואית עקב מתן תרופות סותרות או ממכרות

לעתים קיימת התנגשות בין תרופות שתוצאותיה יהיו קשות לחולה ולכן יש לבדוק אם החולה לוקח תרופות כאלה שביחד עם התרופה החדשה שנרשמה עשויות לגרום לו לנזק או לנטרל את השפעת אחת התרופות ובעקבות כך לגרום להרעה במצבו. אי קיום בדיקות כאלה עשוי במקרים מסוימים להגיע לכדי רשלנות רפואית. תרופות עלולות גם לגרום להתמכרות, בעיקר תרופות משככות כאבים או תרופות פסיכיאטריות ולגביהן על הרופא לדאוג במשנה זהירות כדי למנוע החמרה במצב נפשי של החולה כמו גם לתת הנחיות ברורות למקרה של הפסקת הטיפול התרופתי. כידוע, הפסקה בלתי ראויה עשויה גם היא לגרום לנזק חמור.

כתיבת המרשם התרופתי

על הרופא לדאוג לכך שכל הפרטים הנדרשים על פי תקנות הרופאים (מתן מרשם), לרבות המינון וצורת השימוש יהיו כתובים באופן ברור, כדי שלא תתרחש תקלה בשלב קבלת התרופה עקב קריאה לא נכונה של המרשם ובעקבותיה מתן תרופה שונה מזו שנרשמה, שכמובן לא רק שלא תועיל לריפוי אלא עלולה לגרום לנזק.

הסכמה מדעת

כמו בכל טיפול רפואי אחר גם במקרה של מתן תרופה על הרופא להסביר לחולה את הסיכונים ותופעות הלוואי האפשריות של התרופה שלדעתו מתאימה לטיפול במחלתו. כאשר מדובר באפשרויות שונות של טיפול תרופתי החולה צריך לקבל מידע על כל טיפול כדי לתת הסכמה לטיפול שבסופו של דבר יינתן לו.

האחריות הנדרשת במתן טיפול תרופתי כדי להמנע מגרימת נזק

הסטנדרט שעל פיו תיבחן השאלה אם היה בטיפול התרופתי שנתן הרופא משום התרשלות הינו סטנדרט הרופא הסביר בנסיבות המקרה, הפועל תוך התבססות על ידע עדכני הנתמך בספרות מקצועית ובניסיון קודם, והכול לפי הנורמות המקובלות בעת מתן הטיפול התרופתי. לדוגמא נציין מקרה בו קבע בית המשפט כי נגרם נזק גוף לתובע עקב מתן תרופה מסוג מסוים שבעטיה החמירה הפגיעה בתפקוד הכליות שלו עד כדי האצת התהליך של קריסת התפקוד הכלייתי.

דוגמא לתביעה שהוגשה כנגד קופת חולים ונוהלה על ידי משרדנו:

פיצוי בגין מתן תרופות NSAIDS לחולה וגנר (Wegeners granulomatosis) אשר גרם להחשת מצבו הכלייתי של התובע עד לאי ספיקת כליות וצורך בהשתלה. המשך קריאה

ייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית במקרה של מתן תרופות

צוות משרדנו, בראשות עו"ד יונתן דייויס, עוסק למעלה מ-30 שנה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית במקרים של מתן טיפול תרופתי מוטעה והוא בעל הצלחות רבות בתחום. אם נגרם לכם נזק כתוצאה מתרופה לא נכונה שניתנה לכם או שמינונה היה שגוי, אתם מוזמנים להגיע לפגישת ייעוץ בתיאום מראש, כדי לבדוק המקרה הספציפי. רצוי להגיע לפגישה עם כל המסמכים והרשומות הרפואיות, וקרוב ככל הניתן להתרחשות הפגיעה.

ניסיון מוכח בייצוג בתביעות רשלנות רפואית

למשרדנו ניסיון מוכח בניהול תביעות רשלנות רפואית שכורכות מתן תרופות שגרמו לנזק. משרדנו ייצג נפגעים רבים בתביעות בהן נגרם נזק כתוצאה מנטילת תרופות ואף ניהל תביעות רשלנות בכל הערכאות.