• ירושלים: בית השנהב (בניין B), רח' בית הדפוס 12
  • תל אביב: מגדלי הארבעה 30, בניין דרומי (קומה 9)

לתיאום פגישה ראשונית: 03-7419190

רשלנות רפואית בניתוח

משרד עורכי דין דייויס עוסק בתביעות רשלנות רפואית בניתוח למעלה מ-30 שנה, ומציע פגישת ייעוץ ללא התחייבות, לצורך בחינת המקרה באופן פרטני. הפגישה מתקיימת עם עו"ד יונתן דייויס, מנהל המשרד, המייצג נפגעי רשלנות רפואית ומרצה בנושא משנת 1985.

סיכון מול סיכוי בניתוח

ניתוח משמעו פעילות פולשנית בגופו של אדם, לעתים כדי להציל את חייו ולעתים כדי להיטיב את מצבו הרפואי והנפשי ואף לגרום להחלמתו המלאה. הניתוח עצמו עשוי להיות פשוט וקל או מסובך, ניתוח דחוף או מתוכנן או ניתוח רצוני לשיפור איכות החיים. בכל מקרה, מדובר בפעולה רפואית מורכבת, הן בשל מצבו הרפואי של החולה והן מפני שמעורבים בה לרוב מספר אנשי צוות רפואי וכן פרטי ציוד ולכן גם קיים סיכון רב להתרחשותן של טעויות או תקלות ובעטיין לסיבוכים ואף למוות.

ניתוח שבעקבותיו נגרם נזק לאדם המנותח מעורר באופן טבעי את השאלה אם היתה רשלנות רפואית, לפני הניתוח ו/או במהלכו ו/או לאחר סיומו והאם יש מקום להגיש תביעה עקב כך.

החשיבות של בחירת משרד עו"ד המתמחה בתביעות רשלנות רפואית בניתוחים

המורכבות שצויינה בהקשר לביצוע ניתוח מחייבת ידע ומיומנות כמו גם ניסיון רב בתחום שיהא בהם כדי לנהל תביעה משפטית מול הגורמים האחראים ולהצליח בה כך שלפחות יינתנו לחולה פיצויים ראויים בגין הנזק שנגרם לו, שיהא בהם כדי לסייע לו ו/או למשפחתו להתמודד עם הנזק שנגרם ולהקל על החיים עם תוצאותיו.

באחד המקרים אמר בית המשפט "כי סיכוני חיים ובריאות אורבים לפתחנו כל העת, ובהולכנו אל מקום פלוני לא נדע אם נגיע אליו. לכל נזק יש שם ברפואה, אך לא לכל נזק יש שם של אחראי במשפט". כאן מתחיל התפקיד של משרדנו, בו עורכי הדין הם בעלי הניסיון והידע הדרושים לניהול תביעת רשלנות רפואית בשל סיבוכים בניתוחים הן עקב שנים רבות של התמקצעות בתחום והן עקב הטיפול בתביעות רשלנות במגוון התחומים והסוגים של הניתוחים.

למשרדנו ניסיון מוכח בייצוג נפגעים, בתביעות בשל סיבוכים בניתוחי ראש, צוואר, ניתוחי לב ובית החזה, ניתוחי בטן, ניתוחי גב ועמוד שדרה, ניתוחים אורטופדיים (למשל אגן, גפיים), ניתוחי נשים (למשל כריתת חצוצרה, כריתת רחם וניתוחים קיסריים) וכן ניתוחים לקיצור קיבה, ניתוחים פלסטיים מסוגים שונים ועוד.

האם הניתוח היה נחוץ ושאלות נוספות

שאלות רבות מתעוררות במהלך בדיקתו של מקרה וכל תשובה מעוררת באופן טבעי את השאלה הבאה אותה יש לבדוק. ברור הוא שיש לבחון אם הניתוח היה נחוץ, או שניתן היה לבצע טיפולים אחרים לפני עריכתו. סוג הניתוח גם הוא בעל חשיבות וניתן לעתים לערוך אותו בשיטות שונות (לפרוסקופיה לדוגמא).

שאלה נוספת היא המועד שנקבע לביצוע הניתוח – האם היה צורך לקיימו בדחיפות או שניתן היה להמתין מבלי שתיגרם עקב כך החמרה במצבו הרפואי של החולה.

שאלה חשובה אחרת עניינה מיהות המנתח והאם הוא האדם הנכון לביצוע אותו סוג של ניתוח. קשורה לעניין זה גם השאלה היכן לבצע את הניתוח הספציפי בו מדובר.

וכאשר ניתנו התשובות ועומדים בפני הניתוח עצמו – יש נקודות נוספות שיש לבחון ובכללן האם הצוות הרפואי נערך כראוי לקראת הניתוח (כולל בדיקות וצילומי הדמייה, בחינת ההסטוריה הרפואית של החולה, רגישויות וכד').

לאחר הניתוח יש לבדוק אם הוא נוהל כהלכה בהתאם לנהלים, האם לא ארעה במהלכו תקלה שדרשה חשיבה מחודשת לגבי ההמשך, האם לא נשכח ציוד רפואי בגוף החולה והאם היו השגחה ראויה ומעקב עד להחלמתו המלאה של החולה (בין בבית החולים ובין לאחר שחרורו). ואלה הן רק מקצת הבדיקות שיש לערוך.

מתן הסבר לחולה וקבלת הסכמתו

חוק זכויות החולה, תשנ"ו– 1996 קובע כי מטופל שנכנס לניתוח זכאי לקבל הסבר מפורט (היקף חובת הגילוי נקבע על־פי מכלול השיקולים שאדם סביר היה נזקק לו כדי לגבש את הסכמתו) אודות סיכויי הניתוח וסיכוניו(מקטן ועד גדול, כשלגבי ניתוח ניסיוני יש דרישות נוספות), כולל אזהרה בעניין סיבוכים אפשריים גם אם הם נדירים וכמובן אם יש חלופות לניתוח ומה משמעותן.

האמור בא להבטיח כי החולה יקבל החלטה מושכלת בעניינו טרם יחתום על טופס ההסכמה ("הסכמה מדעת") לעבור את הניתוח. כאשר אדם המיועד לניתוח אינו כשיר לתת את הסכמתו בשל מצבו הגופני או הנפשי, יש לקבל את ההסכמה מידי אפוטרופוס שמונה לו כדין. במצבי חירום ניתן לערוך ניתוח גם ללא קבלת הסכמה.

ייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית במהלך ניתוח

לאור האמור ומורכבות הנושא ברורה חשיבותה של הפניה לייעוץ משפטי, על ידי מי שבקיא ומיומן ובעל הצלחות בתחום, בסמוך לאחר התרחשות הארוע והנזק בגינו. למשרדנו ניסיון מוכח בניהול תביעות רשלנות רפואית בניתוחים. משרדנו ייצג נפגעים רבים בתביעות בהן נגרם נזק בניתוח ואף ניהל תביעות רשלנות בכל הערכאות.

בכל שאלה מטרידה בנושא רשלנות בניתוח והשלכותיה אתם מוזמנים להתייעץ עם עורכי הדין במשרדנו, שיוכלו לתת לכם הכוונה ממוקדת ביחס לפעולות הנדרשות בעניינכם, שקרוב לוודאי תקל עליכם ותחסוך סבל נוסף והוצאות מיותרות.