• ירושלים: בית השנהב (בניין B), רח' בית הדפוס 12
  • תל אביב: מגדלי הארבעה 30, בניין דרומי (קומה 9)

לתיאום פגישה ראשונית: 03-7419190

רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בהתקף לב

משרד עורכי דין דייויס עוסק למעלה מ-30 שנה בתביעות רשלנות רפואית במקרים שונים ומגוונים של נזק ובכלל זה נזקים שנגרמו כתוצאה מאבחון לקוי ו/או טיפול שגוי במקרים של התקף לב. משרד עורכי דין דייויס מציע למי שניזוק פגישת ייעוץ ללא התחייבות. הפגישה מתקיימת עם עו"ד יונתן דייויס, מנהל המשרד, המייצג נפגעי רשלנות רפואית ומרצה בנושא מאז שנת 1985.

מהו התקף לב?

אוטם בשריר הלב או בשמו העממי – "התקף לב", הוא מצב בו נוצרת חסימה מוחלטת או חלקית באחד או יותר מהעורקים הכליליים המובילים דם אל שריר הלב, בדרך כלל על ידי קריש דם. כתוצאה מכך, אספקת הדם והחמצן ללב מוגבלת ושריר הלב מתחיל "למות". נקודת המוצא היא, כי התקף לב מוגדר מצב חירום רפואי. העדר אספקת דם וחמצן ללב יגרום לנזק בלתי הפיך בתהליך שנמשך דקות עד לשעה בערך. "זמן" הוא "שם המשחק".

הסימנים להתרחשות התקף לב

התסמינים העיקריים והנפוצים להתקף לב כוללים כאב חד בחזה, או תחושת לחץ, או צרבת בחזה או באיזור שבין הבטן העליונה ללסתות, כשלעיתים התחושה עשויה להקרין גם לכתף ולזרוע השמאלית. תסמינים משניים שיכולים להופיע בנוסף הם: הזעה קרה, קוצר נשימה/מחנק דפיקות לב או חולשה כללית.

טיפול מיידי הוא בעל חשיבות מרובה ודחייה של הפנייה לחדר מיון אצל מי שחש בתסמינים אלה, למשל עקב הפחתה בערכם או עקב אבחון מוטעה, עלולה להסתיים בנזק חמור יותר ואף במוות.

גורמי סיכון עיקריים הם: היסטוריה משפחתית, עישון (אקטיבי ופאסיבי), רמת שומנים גבוהה בדם, סוכרת, חוסר או מיעוט בפעילות גופנית והשמנה, אורח חיים לחוץ ועמוס ומתח נפשי.

חשיבות האבחון המוקדם

כמו בכל מחלה, יש חשיבות טיפולית מכרעת לאבחנה מוקדמת. הבדיקות הנפוצות שניתן לבצע על מנת לאבחן סיכון אפשרי להתקף לב כוללות בין היתר צנתור לב אבחוני, בדיקות דם ואנזימים, בדיקות א.ק.ג, בדיקות אקו לב, בדיקת מאמץ ועוד.

אבחון וטיפול שגוי במקרים של התקף לב

כאשר קיימת היסטוריה משפחתית של מחלות לב או כשהמטופל נמצא בקבוצת סיכון לקבלת התקף לב על הרופא האחריות לשלוח אותו לבדיקות תקופתיות כדי לאתר סיכון ממשי והחמרה במצב העלולים לגרום להתקף לב. כמו כן, על הרופא להציע טיפול מניעתי (כגון כדורים לדילול הדם, להורדת לחץ דם ולהורדת כולסטרול ) ושינוי באורח החיים.

רשלנות רפואית במקרה של התקף לב

כל הפרעה באספקת דם וחמצן ללב, עשויה לגרום נזק בלתי הפיך שמוחמר ככל שחולף זמן. גם עיכוב קצר במתן הטיפול יגרור הבדל משמעותי בין מטופל שייצא בנזק מינורי או ללא נזק לבין מי שיישאר עם נזק משמעותי ובלתי הפיך לכל החיים. אי מתן הטיפול הראוי בזמן, הזנחה או אבחון שגוי עלולים לגרום למטופל נזק רב ובלתי הפיך ואף מוות.

כאשר לא נלקחים בחשבון בעת הבדיקה גורמי הסיכון הקיימים אצל המטופל או בהעדר גורמי סיכון לא נעשה אבחון ראוי של התסמינים ככאלה המצביעים על התרחשות התקף לב, והוא אינו נשלח לבדיקות לשלילת חשד להתקף לב יש בכך כדי להצביע על רשלנות, שבעטיה לא נמנע ההתקף ו/או לא ניתן טיפולי מיידי להפחתת הנזק כגון הפניה לחדר מיון ו/או מתן תרופות ייחודיות למניעת נזק אשר חשוב לתת אותן סמוך לקרות האירוע כדי להפחית את נזקיו.

חשיבות התיעוד בסמוך לקרות האירוע

העדר אבחון וטיפול מתאימים ייבחן על פי מבחן הרופא הסביר וכך קבע בית המשפט – "כדי להטיל אחריות על רופא היכן שנטענת סטיה מהפרקטיקה המקובלת, יש להוכיח שלוש עובדות. ראשית, יש להוכיח כי קיימת פרקטיקה מקובלת ורגילה. שנית, יש להוכיח שהנתבע לא פעל לפי פרקטיקה זו, ושלישית (ודבר זה הינו בעל חשיבות מכרעת) יש להוכיח שדרך הפעולה שאימץ הרופא, היא דרך אשר אף רופא בעל כישורים רגילים לא היה בוחר, אילו היה פועל בזהירות רגילה". הוכחת רשלנות רפואית דורשת ניסיון ומיומנות של עורך הדין אליו פונים לייעוץ ולהגשת תביעה. חשוב ביותר לתעד את הטיפול הרפואי ובכלל זה הבדיקות והתרופות שניתנו ויש לשמור את כל הרשומות הרפואיות.

דוגמא לתביעה שהוגשה נגד בית חולים בשל אשפוז על רקע מחלה לבבית:

משרדנו ייצג את התובע בתביעה בעילה של "רשלנות רפואית" שהגיש התובע נגד בית החולים "שערי צדק" עקב ניהול כושל של טיפול רפואי ומעקב במהלך צנתור לבבי נגרם לתובע נזקים ישירים ועקיפים ואבדו סיכויי החלמתו של התובע. המשך קריאה

פניה לייעוץ משפטי

תביעה בגין רשלנות רפואית אשר מתקבלת על ידי בית המשפט, תזכה את הניזוק או את שאיריו בפיצויים אשר יהא בהם כדי לבטא את הנזק שנגרם והשלכותיו על המשך החיים ואיכותם ולאפשר אורח חיים סביר והתמודדות קלה יותר עם תוצאות התקף הלב. לכן, קיימת חשיבות רבה בקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורכי דין בעלי ניסיון רב בתחום הרשלנות הרפואית במקרה של התקפי לב.

ניתן ליצור קשר לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית עם עו"ד יונתן דייויס, מנהל המשרד.