• ירושלים: בית השנהב (בניין B), רח' בית הדפוס 12
  • תל אביב: מגדלי הארבעה 30, בניין דרומי (קומה 9)

לתיאום פגישה ראשונית: 03-7419190

חדשות ועדכונים

"ביקורת עמיתים זדונית" ברפואה תידון בכנס עולמי שיערך בירושלים

במסגרת הכנס העולמי, מומחים מארה"ב ומישראל יעסקו בהשלכות המסוכנות של התופעה המתפשטת.

הכנס העולמי ה-13 לביו-אתיקה, אתיקה רפואית ומשפט רפואי יתקיים השנה בישראל ויערך בירושלים. עו"ד יונתן דייויס, מייסד המשרד ומומחה בתחום הרשלנות הרפואית, ינחה את המושב וירצה על ההשלכות המשפטיות והאתיות של התופעה המתפשטת ברחבי העולם הרפואי ומכונה בפי רבים "אפידמיה".

עו"ד דייויס פועל לקידום המודעות הציבורית לתופעה של "ביקורת עמיתים זדונית", כדי להגן על זכויות של חולים ורופאים אשר נפגעים מהתנכלות לחושפי שחיתות הפוגעת באושיות הרפואה. הוא התוודע לנושא באמצעות אביבה מילגלטר, אלמנתו של ד"ר אלי מילגלטר ז"ל – מנתח לב שהתריע על סיכון חולים ועל כשלים בהתנהלות בית החולים "הדסה" בו עבד, ונחשף לפרקטיקה ההרסנית של "ביקורת עמיתים זדונית", אשר החריפה את מצבו הרפואי וגרמה למותו הפתאומי מדום לב. עו"ד דייויס מייצג את המשפחה בתביעה תקדימית שמטרתה להוכיח שביקורת עמיתים זדונית מעבר להיותה רשלנית עלולה לגרום לנזקי גוף ואף למוות!

ביקורת עמיתים זדונית – Sham Peer Review

התופעה של Sham Peer Review מוכרת בארצות הברית כבר כמה עשורים והדובר המרכזי במושב יהיה הנוירולוג האמריקני בעל שם עולמי שרכש מומחיות מיוחדת בתחום – ד"ר לורנס האנטון,(Lawrence Huntoon)  חבר מועצת המנהלים של איגוד הרופאים והמנתחים האמריקאים למאבק בביקורת עמיתים, ד"ר הנטון פרסם מאמרים רבים בנושא ורואה בו איום ממשי לא רק על הרופאים – קרבנות השיטה – אלא על בריאותם וחייהם של המטופלים, ועל חוסנה של כל מערכת רפואית. "מתקפה של 'ביקורת עמיתים זדונית" יכולה להיות גזר דין מוות מקצועי על רופא", קבע הנטון במאמר שפרסם בכתב העת של המנתחים האמריקנים. גם בארץ גדלה ההתעניינות הציבורית והתקשורתית בתופעה, והמקרה של ד"ר מילגלטר אף נידון בכנסת, בוועדה לביקורת המדינה.*

"קופסה שחורה" לבדיקת כשלים במערכות רפואיות

מרצה נוסף במושב המיוחד שיוקדש ל"ביקורת עמיתים זדונית" יהיה הגניקולוג האמריקני-ישראלי חושף השחיתויות  ד"ר גיל מיליקובסקי (Gil Mileikowsky), שיסד בקליפורניה את "הברית לבטיחות המטופלים"**, לאחר שנחשף אישית לפרקטיקה של "ביקורת עמיתים זדונית", איבד את משרתו ואת פרנסתו ונרתם למלחמה בתופעה. בעקבות פעילותו הנמרצת של ד"ר מיליקובסקי, אשר הוגדר על ידי מגזין הבריאות האמריקני  Health Leaders כ"אחד מעשרים האנשים ההופכים את הרפואה לטובה יותר", נחקק במדינת קליפורניה חוק חדש המרחיב את ההגנה על חשיפת שחיתויות על ידי רופאים. ד"ר מיליקובסקי יציג בכנס את שיטת "הקופסה השחורה" שהוא מציע למערכות הרפואה ליישם, לפיה טעויות המתרחשות בבית החולים ייבדקו במחקרים סמויים על ידי מומחים שנבחרו באופן אקראי, כדי למנוע הטיה כלשהי או ניגוד אינטרסים פוטנציאלי.

יותר ממחצית מהרופאים בישראל סבלו מהתנכלות תעסוקתית

עוד ירצה בכנס הפסיכולוג הארגוני איתן מאירי, מחבר הספר "המגפה השקטה במקומות העבודה – התעמרות, הצקה, התנכלות, התעללות פסיכולוגית". סקר שערך מאירי ב-2014 בקרב רופאים בישראל גילה כי 84% מהרופאים נחשפו לתופעות של התעמרות בעבודה ו-57% מהם – יותר ממחצית – העידו כי סבלו בעצמם מהתנכלות תעסוקתית!